AHDE VEFA KALDI MI? BEDRİ KARAFAKIOĞLU - İstanbul Gazetem
resmin alt tagı

AHDE VEFA KALDI MI? BEDRİ KARAFAKIOĞLU

AHDE VEFA KALDI MI?  BEDRİ KARAFAKIOĞLU 20 Ekim 1978 Günü Bakırköy’de ikamet ettiği evinden okuluna gitmek üzere yola çıkan değerli bilim insanımız Bedri KARAFAKIOĞLU otobüs durağına yaklaştığı sırada emperyalistlerin yurdumuzda..

Son Güncelleme: Whatsapp

AHDE VEFA KALDI MI?  BEDRİ KARAFAKIOĞLU

20 Ekim 1978 Günü Bakırköy’de ikamet ettiği evinden okuluna gitmek üzere yola çıkan değerli bilim insanımız Bedri KARAFAKIOĞLU otobüs durağına yaklaştığı sırada emperyalistlerin yurdumuzda kullandığı meçhul maşalardan biri veya birileri tarafından pusu kurularak kalleşçe arkasından ateş edilmek suretiyle katledilmiş olup faili yakalanamadığı için dosyası faili meçhul kamıştır.

Bedri KARAFAKIOĞLU kimdir?

23 Ekim 1915 doğumlu olup babası Çorum Milletvekili ve Valilik yapmış olan Suheyp KARAFAKIOĞLU’DUR.

1932 Yılında İstanbul Mühendis Mektebine girmiş, 1937 Yılına kadar burada öğrenimine devam etmesinin ardından Pariste Ecole Nationale Supereieurdes Telecommunications’ta yüksek öğrenimini tamamlayarak yurda dönerek kendi okulu olan İTÜ’DE görev aldı.

Aynı zamanda üniversitede doktorasını yaparken PTT’DE Fen Müfettişi olarak görev yaptı. Yapmış olduğu çalışmalarla ülkemizin Avrupa ülkeleriyle olan telefon bağlantısı da onun üstün çalışmalarıyla gerçekleştirilmiştir.

Görevli bulunduğu İstanbul Teknik Üniversitesinde Elektrik Fakültesinde kurmuş olduğu Telekomünikasyon kürsüsünde eğitimler vermiştir.

Üniversitede yapmış olduğu değerli çalışmalar sonucunda 1939 Yılında Doçent, 1948 Yılında Profesör, 1960 Yılına geldiğimizde ise 35 yaşında Ordinaryüs Profesör unvanını almıştır.

Ülkemizdeki ilk televizyon yayınını da İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde onun kıymetli çalışmaları sonucu gerçekleşmiştir.

1960 Askeri darbe sonrası Kurucu Mecliste İstanbul Teknik Üniversitesi temsilcisi olarak seçilmiş ve burada görev yapmıştır.

1963 – 1965 Yılları arasında O.E.C.D. Bilimsel Araştırmalar Komitesi Türkiye Temsilcisi olarak görev yaptığı gibi aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesinde Elektrik-Elektronik Fakültesi Dekanlığını yapmıştır.

1963 Yılında TRT Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenmiş ve bu görevini 1968 Yılına kadar sürdürmüştür.

1965-1969 Yılları arasında ise İstanbul Teknik Üniversitesinin Rektörlüğünü yapmış, bu dönemde iki kademeli öğretimin uygulanması ile Temel Bilimler Fakültesinin kurulmasını sağlamıştır.

Bedri KARAFAKIOĞLU’NUN İTÜ’DE rektörlük yaptığı dönemde öğrenciler ilk defa demokratik talepleri doğrultusunda İTÜ Yönetim Kuruluna girmişler ve söz sahibi olmuşlardır.

Bugün İstanbul Maslak’ta içinde birçok fakültenin bulunduğu İTÜ yerleşkesinin arazisi onun bitmeyen çabalarının karşılığında alınmıştır.

Bedri KARAFAKIOĞLU birçok öğrenci, asistan, doçent ve profesör yetiştirmiş Cumhuriyetin aydın bir bilim adamıdır.

Bugün bu değerli aydın bilim insanımızın ölüm yıldönümü fakat ne mezarında ne okulunda, ne de büstünün bulunduğu Abbasağa Parkında bilime önem verdiğini söyleyen siyasi partilerden bırakın çelenk göndermeyi hiçbir yetkili kimse yoktu.

Benim aklıma takılan iki soru var.

Birincisi; bu değerli aydın bilim insanımızı öldürmek için ateş eden / edenler acaba bu ülkeye hizmet etmiş ve etmekte olan vatansever bir bilim adamını katlettiklerinin farkında mıydılar?

Kendi yapmış olduğu hizmetlerin yanında yetiştirdiği birçok öğrenci, asistan, araştırma görevlisi, doçent, profesör yetiştirmiş olan bir bu vatanın güzide bir bilim evladını katlettiklerinin farkında mıydılar?

İkincisi; bugün Maslak İTÜ yerleşkesinde mevcut bulunan ile diğer yerleşkelerindeki Fakültelerde öğrenim gören üniversite öğrencileri ile asistan, araştırma görevlisi, doktor, doçent, profesör ve dekan olarak görev yapanlar ve en önemlisi İTÜ de Rektör olarak görev yapanlar ile günümüzün Rektörü kalleşçe arkasından vurulmak suretiyle katledilen bu kıymetli insanını yılda 1 gün olsun niçin anmazlar?

Hadi diğerlerinden vaz geçtim, İTÜ’NÜN hiçbir yetkilisinde de ahde vefa kalmadı mı acaba?

Haluk PEHLİVAN 20.10.2021

Bizi Paylaşır Mısın?
resmin alt tagı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.