Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD) tarihi binadan tahliye ediliyor..! - İstanbul Gazetem
resmin alt tagı

Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD) tarihi binadan tahliye ediliyor..!

BASAD VE SOSYAL SORUMLULUK Bakırköy’de yaşayan sanatçıların kurduğu, aynı zamanda bu sanatçıların Bakırköylü olsun diğer çevre ilçelerden olsun gelen çocuklara sanat yaşamları oyunca edindikleri bilgileri tecrübeleri ücretiz olarak sanatın çeşitli..

Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD) tarihi binadan tahliye ediliyor..!
Son Güncelleme: Whatsapp

BASAD VE SOSYAL SORUMLULUK

Bakırköy’de yaşayan sanatçıların kurduğu, aynı zamanda bu sanatçıların Bakırköylü olsun diğer çevre ilçelerden olsun gelen çocuklara sanat yaşamları oyunca edindikleri bilgileri tecrübeleri ücretiz olarak sanatın çeşitli dallarında verdikleri kurslarla aktaran, bir sanat eğitim yuvası olan Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD) faaliyetlerini yıllardır yürütmekte olduğu Bakırköy’ün simge binalarından olan, Fransız okulu ve öğrenci yurdu olarak yapılan daha sonra Bakırköy Halk Evi olarak yıllarca halkla bütünleşerek faaliyet gösterilen bu tarihi binadan tahliye edilmek isteniyor.

Kendilerine tahliye ile ilgili olarak bu binanın kütüphane yapılacağı söylenmiş.

Acaba Bakırköy ilçesinde kütüphane yapılacak başka bir bina bulamamışlar mı? İnsanın aklına ister istemez bu soru geliyor.

Bu arada tahliyeyi isteyenler acaba son 20 yılda kaç kütüphane kurmuşlar?

Birey olarak herkes makam ve mevki sahibi olabilir, fakat sanatçı olmak, sanatçı olabilmek çok farklı bir olgudur, herkes sanatçı olamaz.

Çünkü sanatçı olabilmek için öncelikle doğuştan gelen bir yetenek ister, sonrasında ise büyük emeklerle sanatın o alanında çalışmalar yapmak gerekir.

Yıllar süren uzun çalışmalar sonunda ancak SANATÇI olabilirsiniz.

Peki; toplumun bireyleri olarak SANATÇILARA karşı sorumluluğumuz yok mu?

BASAD kurucuları;

Üstün ASUTAY, Cem KARACA, Tarık AKAN, Cihat TAMER, Erdoğan SICAK, Ergun KÖKNAR ve Ayşen GRUDA.

Bunların yanında Bakırköy’de ikamet etmiş ve de yaşamış diğer sanatçılarımızın yanında diğer yaşamış ve yaşamakta olan sanatçılarımızı da unutmamak gerekir.

Müzikleriyle, tiyatrolarda, filmlerde, dizilerde aldıkları rollerle hepimizin evlerine yüreklerine giren hepsi birbirinden değerli bu güzide sanatçılarımıza birey olarak olsun, toplum olarak olsun gereken desteği veriyor muyuz?

Yıllarca bu sanatçıların filmleriyle ağlayıp gülmedik mi?

İlk akla gelen Kel Mahmut Münir ÖZKUL’U, domates güzeli Ayşen GRUDA’YI, Namus Belası, Tamirci Çırağı, Islak Islak müzikleriyle Cem KARACA’YI, Hababam’ın Damat Ferit’i Tarık AKAN’I, Adile NAŞİT, Kan ve Gül’le İskender DOĞAN’I ve de diğerlerini nasıl unutabiliriz.

İçinde yaşadığımız toplumda bizimle yaşayan bu sanatçılara karşı sorumluluğumuz yok mu?

Sivil Toplum Kuruluşları nerede?

Yoksa onların içinde bu sanatçıların filmleriyle müzikleriyle büyümüş hiçbir insan yok mu?

Peki 39 İlçenin Kent Konseyleri nerede?

Vatandaşlar olarak onlara destek olmak aynı zamanda “sosyal olduğunu ve olduğumuzu” iddia ettiğimiz bu toplumda bizlerin” YURTTAŞLAR OLARAK SOSYAL SORUMLULUĞUMUZ” değil midir?

Fakat gelin görün ki BASAD’IN canhıraş yapmış olduğu bu destek çağrısına gelen birkaç yüz kişi.

Günümüzün sosyal medyasında twitter da birkaç twitt atmakla, facebookta, instagram da birkaç resim paylaşmakla bir iki cümle yazmakla her şeyin düzeleceğini sanıyorsak öncelikle kesinlikle kendimizi aldatıyoruz.

Sosyal bir toplumda yaşayan bireyler olarak, karşılaşılan hukuksuzluklara, yanlışlara karşı, hukuk içinde kalarak daha güçlü olarak birliktelikler yapmalı yanlışlıklara karşı durmalıyız.

Yanlışa yanlış demezsek doğruyu kaybederiz.

02.02.2022 Haluk PEHLİVAN

Bizi Paylaşır Mısın?
resmin alt tagı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.