Ben ve Kartal "Burcu Hiçyılmazlar" yazıyor - İstanbul Gazetem
resmin alt tagı

Ben ve Kartal “Burcu Hiçyılmazlar” yazıyor

Merhaba ..! İstanbul Gazetem gazetesi İstanbul 1. bölge  temsilcisi olarak göreve Kartal ilçesinde başladığımda beni nelerin beklediğini hiç bilmiyordum. Daha önceki görev yerim İstanbul 3. bölge Avcılar olması bu şaşkınlığı..

Ben ve Kartal “Burcu Hiçyılmazlar” yazıyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Merhaba ..! İstanbul Gazetem gazetesi İstanbul 1. bölge  temsilcisi olarak göreve Kartal ilçesinde başladığımda beni nelerin beklediğini hiç bilmiyordum. Daha önceki görev yerim İstanbul 3. bölge Avcılar olması bu şaşkınlığı sizlere anlatmamda güzel bir neden olacaktır. 

 

Ben ve Kartal “Burcu Hiçyılmazlar” yazıyor

Bir bölge temsilcisi bölgesini iyi bilmeli ve tanımalı.  Mahalleleri, sokakları, parkları , stadyumları, müzeleri ve tarihi yerleri . Öncelikle En çok beğendiğim ve sevdiğim Cumhuriyet Mahallesi’nde bir ev tuttum. Mahalle Muhtarımız Gülcan Aydın adeta mahalleyi ailesi, bizleri de çocukları gibi görüyordu. Bana sahiplenmesi kayıtsız şartsız sevgi dolu yüreğini açması; Kartal İlçesini sevmemdeki en büyük sebep oldu dersem yalan olmazdı.

Kartal Belediyesi’ne ilk gelişimiz daha eskiye dayanıyordu. İstanbul Gazetem gazetemizin İmtiyaz Sahibi Varol KISA ile bir kaç defa geldim. Sonra bu bölge temsilciliğini bana vermek istediğini söylediğinde çok mutlu oldum. Hele Meclis Başkanvekilimiz Özlem Bulut ve CHP Gurup Başkanvekilimiz Gülay Boyraz seçilmesi beni daha da mutlu etmedi desem yalan olur..

.

Belediye Başkanımız Gökhan Yüksel

Akademisyen kimliğini yanında Halk kimliği ile Kartal İlçesinin büyük şansı Başkanımız Gökhan Yüksel oldu. 

Kartal Belediyesi ve Başkan gökhan yüksel dendiğinde ;
Atalar, Yakacık Çarşı ve Yakacık Yeni Mahalle Gençlik Merkezleri
Aşevi ve Gıda Bankası Projesi.
Hürriyet Caddesi, Hamam Sokak, Ankara Caddesi ve Rıhtım Caddesi’nde kentsel dönüşüm.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile gerçekleşen ortak çalışmalarla çözüme kavuşması.
Spor Caddesi, Prestij Caddesi’ne Dönüşüyor, Neyzen Tevfik Meydanı .
Aynı zamanda son iki yıldır Pandemi sürecinde temizlik ve hijyen malzemeleri tedarikleri başlıca aklıma gelenler oldu. Gününü Kartal ilçesine adayan Başkanımıza teşekkür ederim.
.
.

Başkan Yardımcımız Oktay Aksu

Kartal ilçesine geldiğim günden bugüne siyasi kimliğinin yanında sosyal hayatında aynı samimiyetle Kartal halkı için çalışan ve şahsen tanıdığım Oktay Aksu Başkanıma teşekkür etmeden tanıtım yazısı olmaz benim için. İstanbul Gazetem Kartal ailesi olarak ve şahsım adına Başkanımız Oktay Aksu’ya çok teşekkür ederim. Başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

SİYASİ PARTİLER 

Kartal ilçesinde siyasi partilerle görüşmelerim sonucunda biraz da olsa fikir sahibi oldum. İlerleyen günlerde tüm siyasi partiler için haber yazılarımla karşınızda olacağım. Aynı zamanda derneklerimiz , esnafımızı ve STK’ larımızın da sesi olmayı hedefliyorum.

Ayrıca Tuzla, Maltepe, Pendik, Ümraniye  ilçelerinde yayın yapmaya başladık. Hedefimiz İstanbul 1. bölgenin tamamında sizlere ulaşmak.

 

Çıktığım bu yolda bana destek olan ve olacak olan herkese şimdiden sonsuz teşekkür ederek gelecek yazılarımda görüşmek dileğiyle, Ülkemize, İlimize, İlçemize ve mahallemizde yaşayan herkes için  huzur mutluluk ve sağlıklı yaşam diliyorum. 

   BURCU HİÇYILMAZLAR 

İstanbul Gazetem 1. Bölge Temsilcisi

 

KARTAL MAHALLELERİ

 
ATALAR MAHALLESİ
CEVİZLİ MAHALLESİ
CUMHURİYET MAHALLESİ
ÇAVUŞOĞLU MAHALLESİ
ESENTEPE MAHALLESİ
GÜMÜŞPINAR MAHALLESİ
HÜRRİYET MAHALLESİ
KARLIKTEPE MAHALLESİ
KORDONBOYU MAHALLESİ
ORHANTEPE MAHALLESİ
ORTA MAHALLESİ
PETROL İŞ MAHALLESİ
SOĞANLIK YENİ MAHALLESİ
TOPSELVİ MAHALLESİ
UĞUR MUMCU MAHALLESİ
YAKACIK ÇARŞI MAHALLESİ
YAKACIK YENİ MAHALLESİ
YALI MAHALLESİ
YUKARI MAHALLESİ
YUNUS MAHALLESİ
TARİHÇEMİZ :

Kartal’ın Tarihçesi

Bizans İmparatorluğu döneminde VI. yüzyıl başlarında “Kartalimen” isminde küçük bir balıkçı köyü olarak kuruldu. “Kartal” adını ilk defa sahilde balık avlamak için gelip buraya yerleşen “Kartelli” isminde bir balıkçıdan almıştır. Bizans zamanında, liman önemi taşıyan bu beldeye “Kartalimen” denildiği de bilinmektedir.

Kartal İlçesinin tarihî gelişimini 6.asrın başlarından itibaren tetkik etmek mümkündür. İlçenin Samandıra ve Yakacık gibi yerleşim birimlerinde yapılan kazılarda çıkan tarihî eserlerin Bizans devrine ait oldukları anlaşılmıştır. 1080-1083 yıllarında bütün Anadolu’yu alan Selçuklu Sultanı Süleyman Şah tarafından Pendik, Kartal ve Maltepe’nin fethedilmesinden sonra bu hükümdarla zamanın Bizans imparatoru arasında Dragos Çayı hudut olarak belirlenerek 1084 yılında bir antlaşma yapılmış ve Süleyman Şah bu hududun dışına çıkmamayı taahhüt etmiştir. Bu çay bugünkü Maltepe’nin batısında Maltepe ile Kartal arasında sınırı teşkil eden ve Dragos tepesinin yanından geçerek denize dökülen küçük bir sudur. İşte Anadolu’da Türklerle Bizanslıların ilk hududu bu anlaşma ile tespit edilmiştir. Kartal, 1400 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

Kartal’da ilk vapur iskelesi 1857 yılında inşa edilmiştir. O dönemlerde küçük bir yerleşim mahalli olarak kalan Kartal, 1873’te Haydarpaşa-Pendik banliyö hattının açılmasından sonra nispeten hareketlenmeye başlamıştır. 1908’de Meşrutiyetin ilanına kadar Üsküdar Mutasarrıflığına bağlı Sancak olarak idare edilmiş, bu tarihten sonra İstanbul iline bağlı bir ilçe olmuştur.

1947’de sanayi bölgesi olarak belirlenmesiyle, ilçenin nüfusu ve üretimi artmıştır. Halen İstanbul içindeki en önemli ticaret ve sanayi bölgelerinden biridir. İlçede yerleşim bölgesi olarak verimli topraklara sahiptir, yeraltı memba suları azımsanmayacak kadar fazladır, Ayazma’sı meşhurdur ve İstanbul’un balkonu sayılabilecek Yakacık gibi bir tabiat harikasına sahiptir, bu tarihî ve kültürel zenginlikleri ile oldukça göz kamaştırıcı bir ilçedir.

BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL KİMDİR?

Gökhan Yüksel, 18 Haziran 1987’de Kartal’da doğdu. Eğitim hayatına Kartal Ergenekon İlkokulu ve Ortaokulu’nda başlayan Başkan Gökhan Yüksel, liseyi Marmara Eğitim Okulları’nın Özel Fen Lisesi bölümünde okudu. Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olmasının ardından Yüksek Lisans eğitimini, Marmara Üniversitesi’nde Sermaye Piyasası ve Borsa konusunda tamamladı. Gökhan Yüksel halen Aston Üniversitesi’nde İşletme Doktorası ve Yerel Yönetimlerde Ekonomi ve Bütçe konularında tez çalışması yapıyor.

2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Meclis Üyesi seçilen Gökhan Yüksel, Belediyesi’nde Sosyal Yardım Komisyonu Başkanlığı, Encümen Üyeliği, Encümen Başkanlığı, İBB Meclis Üyeliği görevleri ile 2016 ve 2018 yılları arasında Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenip genç yaşta birçok üst düzey vazifeyi başarıyla yerine getirerek, deneyim kazandı.

Bu tecrübelerin ışığında 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Kartal halkının takdiriyle yeni dönem Kartal Belediye Başkanı seçilen Gökhan Yüksel, aynı zamanda İstanbul’un da en genç belediye başkanı olarak Kartal’a hizmet veriyor.

 

İstanbul Gazetem gazetesi basılı yayın hizmetini sizlere her ay sunmaktadır. Üyelik sistemimizle bizlere üye olnu gazeteniz kapınıza gelsin. Tüm İstanbul 1. bölge ilçelerine ücretsiz PTT dağıtım sistemi ile gazetemizi üyelere ulaştırıyoruz.  2014 yılından bugüne tüm ilçelerde hizmet veren İstanbul Gazetem sizlerin sesi ve haberlerin gerçeğini yayınlamayı ilke haline getirmiştir. Bizlere vereceğiniz her destek özgür basının yaşaması için bir yudum su olacaktır.

İstanbul Gazetem 1 Bölge Temsilcilerimiz 

Burcu Hiçyılmazlar

Zuhal Taşkın

Varol Kısa

Göktürk Kısa

 

Bizi Paylaşır Mısın?
resmin alt tagı

YORUMLAR (3)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.