ÇANAKKALE CUMHURİYETİN BAŞLANGICIDIR - İstanbul Gazetem
resmin alt tagı

ÇANAKKALE CUMHURİYETİN BAŞLANGICIDIR

    ÇANAKKALE CUMHURİYETİN BAŞLANGICIDIR   Birinci Dünya savaşında Almanlarla birlikte savaşa girmesi neticesinde Balkan Savaşlarında hezimete uğrayan Osmanlı İmparatorluğunun parçalanıp yok edilmesine karar verenler en başta İngiliz ve Fransızlar..

ÇANAKKALE CUMHURİYETİN BAŞLANGICIDIR
Son Güncelleme: Whatsapp

 

 

ÇANAKKALE CUMHURİYETİN BAŞLANGICIDIR

 

Birinci Dünya savaşında Almanlarla birlikte savaşa girmesi neticesinde Balkan Savaşlarında hezimete uğrayan Osmanlı İmparatorluğunun parçalanıp yok edilmesine karar verenler en başta İngiliz ve Fransızlar olmak üzere yanlarında yer alanlar diğer devletler tarafından 1914 Yılı Eylül ayında İngiltere’nin öncülüğünde oluşturulan deniz kuvvetleri ile Osmanlı İmparatorluğunun kalbine İstanbul’a girebilmek, Osmanlıyı savaşta saf dışı bırakmak üzere başlattıkları Çanakkale Deniz Savaşı her ne kadar Osmanlı Ordusunda görevlendirilen Alman Subayların yanlış öngörüleri, emir ve talimatlarıyla hezimete uğranılacakken en başta Mustafa Kemal’in de içlerinde bulunduğu bir avuç Türk subayının yönetiminde olan yorgun ve yılgın Türk Askerinin vermiş oldukları şehitlerin, gazilerin üstün cesaret ve feragatleri sayesinde sayıca ve donanım olarak çok üstün durumda olan müttefik orduları yenilerek başkent İstanbul’un işgali önlenmiştir.

Türk’ün azimli karşı duruşu sonucunda işgal emellerine nail olamayarak 18 Mart 1915 Günü Çanakkale’den geri çekilmek zorunda kalmışlardır.

Ancak Çanakkale’de kazanılan bu galibiyet yine saray ve Osmanlı devletini yönetenlerin basiretsizliği neticesinde devletin ve topraklarının işgali önlememiştir.

Bunun neticesinde; Mustafa Kemal’in Anadolu geçişi ile başlayan özgürlük mücadelesi dört yılı geçen uzun mücadele ve savaşlar sonucunda her türlü teçhizat ve olanaksızlıklara rağmen, fakir, yorgun ve moralsiz Anadolu Halkının Mustafa Kemal’in önderliğinde birleşerek vermiş olduğu, dünyanın da takdirini kazanmış olduğu yılmaz mücadele sonucunda topraklarımızı işgal eden Fransız, İngiliz. İtalyan, İngilizler, Ruslar, Rusların himayesinde bulunan Ermeni çeteciler ve İngilizlerin kışkırtması sonucu Anadolu’ya çıkan Yunanlıların ve yerli işbirlikçilerinin de yenilmesi ile son bulmuştur.

Vatan dediğimiz bu topraklar üzerinde yaşayan her bireyin bunun bilincinde olmasının yanında en başta kendi ailesinde çoluk çocuğundan başlayarak çevresine bunu anlatması ve öğretmesi, unutulmamasını sağlaması bu uğurda savaşan kanlarıyla bu toprakları sulayan şehitlerimiz ile gazi olup ebediyete intikal edenlere karşı bir sorumluluktur.

Hiçbir kimsenin bu sorumluluktan kaçma hakkı yoktur.

Unutmayalım ki; Osmanlıyı bölüp parçalama ve yok etme üzerine o zamanın gelişmiş ülkelerinin planları günümüzün de emperyalist güçleri tarafından güncellenerek bu planları uygulamak için çeşitli alanlarda yerli iş işbirlikçileri ile olan çalışmaları hiçbir zaman hız kesmeden devam etmektedir.

Vatan; vatan benimdir diyerek sahip çıkanındır, laf olarak vatan demekle vatana sahip çıkılmıyor.

Tarihi 10 binlerce yıldan daha da geriye uzanan, doğası, kültürü, bereketli topraklarıyla kadim uygarlıkların beşiği olan bu güzel ata yurdumuzu gözümüzün bebeği gibi koruyup kollamak sahip çıkmak bu topraklar üzerinde yaşayan her yurttaşın öncelikli görevidir.

Bu düşünceler ışığında Çanakkale Zaferinin 107’ncı yılında Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz ile gazi olup ebediyete intikal edenlerin ruhları şad olsun, her birini saygı, sevgi, minnet ve şükranla yad ediyorum.

Haluk PEHLİVAN 17.03.2022

Bizi Paylaşır Mısın?
resmin alt tagı

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.