EYT NE OLACAK? SALİM GÜLER YAZDI - İstanbul Gazetem
resmin alt tagı

EYT NE OLACAK? SALİM GÜLER YAZDI

EYT NE OLACAK? SALİM GÜLER Selam olsun sevgili dostlara, yolu doğruluktan ayrılmayanlara. Şartlar ne olursa olsun asla vazgeçmeyenlere, hep ileriye diyenlere, zorluklara kafa tutanlara, mücadeleden vazgeçmeyenlere, dayatmaları asla kabul etmeyenlere,..

EYT NE OLACAK? SALİM GÜLER YAZDI
Son Güncelleme: Whatsapp

EYT NE OLACAK? SALİM GÜLER

Selam olsun sevgili dostlara, yolu doğruluktan ayrılmayanlara. Şartlar ne olursa olsun asla vazgeçmeyenlere, hep ileriye diyenlere, zorluklara kafa tutanlara, mücadeleden vazgeçmeyenlere, dayatmaları asla kabul etmeyenlere, haksızlığa, gücü elinde bulunduranlara boyun eğmeyenlere, yani TÜRK MİLLETİ’ ne selam olsun. 23 Nisan’ı geride bıraktık bütün çabalara rağmen hakkettiği şekilde kutlanamadı bu yılda. Elbet geçecek bu günler. Bu ortamda bu sistem içinde iyi bile kutladık bayramımızı. Ne de olsa bir üniversite dekanı dedi ki; Suriyeliler misafir değil ev sahibi, Mersin Halep’in nahiyesidir, dedi utanmadan sıkılmadan Atamızın hasta yatağından kalkıp, son zaferini görmezden gelerek, bütün o cahil cesareti ile.

Ne utanma var, ar var, bunlar da gider o ilticacılarla beraber ülkemizden. Evet ilticacı dedim sığınmacı, mülteci demedim çünkü sığınmacı, mülteci bu şekilde olmaz, kontrol altında olur eğitimi formasyonu ve topluma uyumu sağlanıp mesleki yeterliliği olanlar yavaş yavaş üretime iş sahasına dahil edilir. Bizdekiler iş yeri açıp başımıza patron kesiliyor, yok öyle yağma. 400.000 $ verip oturma izni ve vatandaşlık alıyor o da yok arkadaş. Her kes haddini yerini bilecek. Bir de Perinçek vakası var 23 Nisan’da ne dedi; ATATÜRK peygamber değil, 23 Nisan’ı bayram yapması yanlış, ulan sana mı soracaktı. Sen kimsin bu yorumu yapıyorsun. Din ile peygamberlikle ne alakası var? Milli Bayram bu, sen aklını kimlere kiraya verdin, varsa elbet.

Tabi biz güzel memleketimizde geçim sıkıntısı, mültecisi, sığınmacısı, ilticacısı, saçmalayan siyasiler, çok bilmiş gazeteci geçinenler ile uğraşırken elin oğlu Ekon Musk gitti 44.000.000.000 $ verip Twitter’ı almak istedi, ama orası Amerika öyle ben istedim alıyorum olmadı, dur dediler bir bakalım, öyle bastır parayı ne istersen yap olmaz bizde dediler. (bu arada yazı ile KIRK DÖRT MİLYAR DOLAR – ALTI YÜZ SEKSEN İKİ MİLYAR TÜRK LİRASI). Bu arada bizim memlekette İstanbul’un göbeği Taksim’de Pakistan uyruklu 6 kişi 4 turisti kaçırıp ailelerinden 10’ar bin Euro fidye istiyor. Bunu yapacak cesareti buluyor. Nasıl ama vahşi batı halt etmiş. Hatay’da Suriyelilerin derneği Türk vatandaşlarına yardım dağıtıyor 800 ₺ inanmak istemedim ama doğru çıktı. Kim kime yardım ediyor, kim kime şirinlik yapıyor, ayaklar baş olmuş kimsenin umurunda değil.

2022 yılı ile birlikte asgari ücrete yapılan zam ile maaşlar 4250₺ olmuştu hani son bilmem kaç yılın en büyük zammı idi o %50. İşte o tarihte bu para ile yapılan alışveriş sepeti geçen haftalarda 5844 ₺ ye doldu yaklaşık %38 fark var daha 4 ay oldu. Tüik %70 Enag %120 açıkladı ortası olsun %90 enflasyon var ülkede çalışan, asgari ücretli, anti parantez diğer maaşlarda çok iyi değil. Özel sektör ortalama %30-50 arası zam yaptı insanların hem geliri hem de alım gücü eridi. Nasıl olacak kim çözüm bulacak?

Akaryakıt sektöründen gidelim biraz da son bir ay da akaryakıt satışları %5,1 azalmış, yıllık bazda %12,4 düşmüş, ne demek insanlar artık araçlarını da kullanamıyor, hatta bir çoğu satmaya çalışıyor. Zaten yattığı yerde yıllık 6-7 bin ₺ masrafı var.

Gelelim en önemli ve güncel konumuza ülkemizde bir gerçek var ve bu konuda çok az kişi konuşuyor arada bir siyasiler dikkat çekmek için çıkışlar yapıyor, nedir o konu? EYT. Beş milyon EYT li’ yiz sesimizi her platformda duyurmaya çalışıyoruz 15 Mayıs’ta Maltepe miting alanında son yılların en büyük toplantısı olacak ben de orada olacağım. Eşim bu güne kadar hiç çalışmamış olsa da o da bizlere destek için gelecek. Beş milyon EYT’ li mücadele eden bir federasyon başkanı Sayın Gönül Boran Özüpak, koca yürekli kadın emeklerin boşa çıkmayacak. Teşekkür ederiz.

Mücadelemiz sadece EYT üzerine değil, aylık bağlama oranı ve staj girişlerinin emekliliğe sayılması içindir. 1999 yılında yasa çıktığında mevcut çalışanların hakları çalındı, 2008 yılında aylık bağlama oranı değiştirildi bu yapılmasaydı bugün en düşük emekli maaşı 2500 ₺ değil 4900 ₺ olacaktı, duyun sesimizi, duyurun sesinizi, siz EYT li değilseniz bile bir arkadaşınız, akrabanız, dostunuz, sevdiğiniz mutlaka EYT li sahip çıkın. Her haklı mücadelenin yanında olun. Bilin ki haklı mücadele edenler her zaman kazanır. Geç te olsa kazanır.

Kalın sağlıcakla hepinize esenlikler dolu günler diliyorum. Saygılarımla.

 

 

Salim GÜLER

Bizi Paylaşır Mısın?
resmin alt tagı

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.