Haluk Pehlivan ; BU NASIL HESAP? - İstanbul Gazetem
resmin alt tagı

Haluk Pehlivan ; BU NASIL HESAP?

Türkiye haritasını önümüze alıp baktığımızda; Kuzey batıdan başlayarak güney doğuya doğru baktığımızda ormanlarımızın yoğun olarak görüldüğü illerimiz. 1 – Kırklareli 2 – Edirne 3 – İstanbul 4 – Kocaeli 5..

Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye haritasını önümüze alıp baktığımızda;

Kuzey batıdan başlayarak güney doğuya doğru baktığımızda ormanlarımızın yoğun olarak görüldüğü illerimiz.

1 – Kırklareli

2 – Edirne

3 – İstanbul

4 – Kocaeli

5 – Sakarya

6 – Yalova

7 – Bursa

8 – Balıkesir

9 – Çanakkale

10 – Manisa

11 – İzmir

12 – Aydın

13 – Muğla

14 – Antalya

15 – Mersin

16 – Adana

17 – Hatay bulunmaktadır.

Her ilde 2 yangın söndürme uçağı ve 2 yangın söndürme helikopteri olsa acaba en son iki gündür meydana gelen orman yangınlarında bu kadar çok kaybımız olur muydu?

İnternette arama yaptım Rus yapımı Be 200 tipi bir yangın söndürme uçağının bedelinin 70 Milyon dolar, gece görüşlü bir yangın söndürme helikopterinin ise 12 Milyon dolar olduğunu gördüm.

Yukarıda yazılı bulunan her ile bir yangın söndürme uçağı ile bir yangın söndürme helikopteri alırsak bedeli 70+12= 82 Milyon dolar X 17= 1,394,000,000 Milyon dolar.

Her ile 2 yangın söndürme uçağı ile 2 gece görüşlü yangın helikopteri alırsak toplumda 2.788,000,000 Milyon dolar ediyor.

İyi bir pazarlıkla bu kadar helikopter ve uçak alımında büyük bir indirim olacağını da göz ardı etmeyelim.

Peki son 20 yılda yapılan vergi aflarının toplamı acaba ne kadar?

Peki son 10 yılda 5 li müteahhitlerden Cengiz’e 30, Kolin’e 36, Makyol’a 24,Kalyon’a 19, Limak’a 19 adet ‘Vergi, Resim ve Harç İstisnası Belgesi’ düzenlenmiş.

Bu arada dünyadaki diğer devletlere yapılan hibe yardımlar hesaba dahil edilmemiştir.

Acaba bunların toplamı kaç lira?

İlk anda akla gelen devletçe yolcu ve araç geçiş garantisi verilen Afyon’daki havaalanı, Balıkesir’deki havaalanı, İstanbul Havaalanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Marmaray’da ve şehir hastanelerinde devletin vermiş olduğu geçiş rakamlarına ulaşılamadığı için milletin verdiği vergilerle yapılan haksız ödemelerin toplamı acaba kaç lira.

Peki milletin vergileriyle yapılan bence bu haksız ödemelerle yangın söndürme uçakları ve gece görüşlü yangın söndürme helikopterleri alınsaydı daha iyi olmaz mıydı?

Devletin, milletin ve gelecek nesillerimizin ortak varlığı olan ormanlarımız ve içinde yaşayan yaban hayat canlıları daha çok korunmaz mıydı?

Çıkan tüm orman yangınlarına komşu illerdeki uçak ve helikopterlerinde desteğiyle daha çabuk müdahale edilerek söndürülmesi sağlanamaz mıydı?

Başkaca sorum yok.

Bu arada aklıma takıldı batı bizi acaba ne kadar çok kıskanıyor!…

30.07.2021 Haluk PEHLİVAN

Bizi Paylaşır Mısın?
resmin alt tagı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.