ÖĞRETMENLER YENİ NESİL SİZLERİN ESERİ OLACAKTIR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. - İstanbul Gazetem
resmin alt tagı

ÖĞRETMENLER YENİ NESİL SİZLERİN ESERİ OLACAKTIR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

ÖĞRETMENLER YENİ NESİL SİZLERİN ESERİ OLACAKTIR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.  SALİM GÜLER YAZIYOR   Büyük önderin bu sözü ile sohbetimize başlayalım, malum 24 Kasım öğretmenler günü geldi. Bu vesile ile bütün..

Son Güncelleme: Whatsapp

ÖĞRETMENLER YENİ NESİL SİZLERİN ESERİ OLACAKTIR.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. 

SALİM GÜLER YAZIYOR

 

Büyük önderin bu sözü ile sohbetimize başlayalım, malum 24 Kasım öğretmenler günü geldi. Bu vesile ile bütün mesleğine gönül vermiş, çocukları için yaşayan, memlekete faydalı insanlar yetiştirmek için, gece gündüz demeden uğraşan öğretmenlerimizi saygı ile selamlıyorum. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Atama bekleyen, yıllarca dirsek çürütüp, mürekkep yalayıp, emek verip, öğretmen olup hizmet etmek için yanıp tutuşan, ancak atanamayan genç öğretmen adaylarımızın da öğretmenler günü kutlu olsun. KPSS sen 80 üzeri alan, okulunu yüksek başarı ile bitiren, ancak mülakatlar da takılan, özel sektörde üç kuruşa tecrübe edinmeye çalışan dershanelere mahkum kalan öğretmenlerin de günü kutlu olsun.

Hz. Ali ne demişti; bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. Peki geldiğimiz nokta da öğretmenlerimizin gördüğü değer nedir. Toplumda ne kadar saygı görüyorlar? Yaşantıları ne kadar kaliteli. Köy okullarında görev yapmak için gönüllü binlerce genç öğretmen varken, kaç tane köyde okullar kapatıldı, kaç köyde taşımalı eğitim var? Neden insanlar köylerini bırakıp büyük şehirlere göç ediyorlar? Var mı cevabı olan? Yok mu? Ben söyleyeyim, çünkü tarım yapan çiftçi para kazanamıyor, mazot milyon euro luk yatı olana vergisiz, traktörü olana vergili. Malşywyler yüksek para kazanamıyor e haliyle bırakıp tarlayı tapanı geliyor büyük şehire. Eken yok, biçen yok, köyde kalmış 5 hane okul da yok hoca yok. Sorunu en baştan tespit edip müdahale edilmez ise işte böyle genç öğretmenler atama bekler, köylerde okullar kapanır 5 köye bir öğretmen olur.

Bir sorum daha var, neden ülkemizde ilk ve orta öğretimde, özel okullar var? Hani anayasamızda eğitimde fırsat eşitliği vardı? Nerede eşitlik, parası olan en iyi öğretmenlerden en iyi binalardan, en iyi hizmetlerden faydalanıyor, parası olmayan evine yakın be varsa oraya mahkum ediliyor. Bu maalesef ülkemizin kanayan yarası, eğer paranız varsa, eğitimde önceliklisiniz, paranız varsa, adalette önceliklisiniz, paranız varsa, sağlıkta önceliklisiniz, hami bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir devlet karşısında. Hani? Bana bunun cevabını verecek siyasi lider car mı? Yok neden, hepsinin çocukları özel okullarda okuyor. Hepsi zengin. Hepsi nasılsın yaşamak istiyorsa öyle yaşıyor, peki sen sevgili ülkemin takım tutar gibi oy veren vatandaşı. Sen istediğin hayatı yaşayabiliyorusun. Çocuğun her istediğinde sinemaya, tiyatroya, konsere, müze ye, mağazaya götürebiliyormusun. En temel htiyaçlarını hiç düşünmeden karşılayabiliyormusun? Bu gün bir öğretmen memur kadrosunda bile olsa hayatını kaygısız devam ettirebilir mu? Sözleşmeli olanlara zaten Tanrı yardım etsin. Özel sektör de çalışan öğretmenleri ayrıca konuşmak lazım. Ne durumdasınız? Siz yazın yorum olarak sizinde dertlerinizi bilelim. Konuşalım belki bir gören olur da kendisine dert edinir. Bir çözüm bulmaya çalışırlar.

Bu sohbetimizde sonuna geldik tekrar bugün olduğumuz kişiler olmamızda emeği geçen bütün öğretmenlerimizin günü kutlar saygı ile selamlarım.

Salim Güler

 

Bizi Paylaşır Mısın?
resmin alt tagı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.