SALİM GÜLER, NİSAN AYI KÖŞE YAZISI - İstanbul Gazetem
resmin alt tagı

SALİM GÜLER, NİSAN AYI KÖŞE YAZISI

  Sevgili İstanbul Gazetem okuyucuları, İza Haber takipçileri, dostlar, arkadaşlar herkese selam olsun. Yolu sevgiden, saygıdan, barıştan, ahlaktan, geçen herkese selam olsun esenlikler dilerim. Başlayalım sohbetimize; nasıl bir zamandan geçiyoruz,..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

Sevgili İstanbul Gazetem okuyucuları, İza Haber takipçileri, dostlar, arkadaşlar herkese selam olsun. Yolu sevgiden, saygıdan, barıştan, ahlaktan, geçen herkese selam olsun esenlikler dilerim. Başlayalım sohbetimize; nasıl bir zamandan geçiyoruz, akıl erdirmek mümkün değil. Tanrım aklımıza mukayyet ol demekten başka bir şey gelmiyor aklıma. Gene bir ay boyunca saçma sapan açıklamalar yapan vekiller, bürokratlar, kurum müdürleri ve açıklamalarına maruz kaldık. Neler dediler;

Zamları biz yapmıyoruz dediler, kurum şubeleri önünde çok kuyruk oluyordu o yüzden zam yaptık dediler, Avrupa’da enflasyon %1 den 7 ye çıktı yani 7 kat arttı dediler, 100 € luk poşet 700 € ya doluyor dediler. Tabi ülkemin zeki insanları boş durur mu? Almanya’ da yaşayan genç bir Türk çift 3 yıl önce yaptıkları alışveriş fişini bulmuş, hemen markete koşmuşlar aynı ürünleri listeden teker teker almışlar, sonuç 150 € luk sepete 153€ ödemişler, nerde 7 kat fiyat fark sayın yetkili. Bu milletin aklı ile, zekası ile dalga geçmeyi bırakın artık kabul edin, ülkede enflasyon %120 ve buna göre tedbirlerinizi alın. Bütün ihaleler Dolar ile Euro ile, vatandaşa gelince ₺ de kalın, kalsın vatandaş, zaten bütün çıkan yasalar khk lar zenginden yana, düşük gelirli için yapılan bir tane uygulama göstersin biri bana. Ben hayatımda ilk defa markete gitmeye korkar oldum. 15 yıl önce buzdolabı yoktu diyenler var memleketimde, ben yirmi yıl önce, 2001 krizinin tam ortasında evlilik hazırlığı yaparken, bütün her şeyin fiyatı tam iki kat artmışken korkmadan evimi dizdim. Bugün evdeki buzdolabı bozulacak diye ödüm kopuyor. Üstelik o zamankinden daha iyi bir kazancım var artık. Ama bir işe yaramıyor, keşke o kriz ortamı olsa bu kadar korkmazdım. Hala elimizde milli geliri arttıracak kozlar vardı. Şimdi hiçbiri yok kasada para yok, yüksek döviz faizi ile borçlanma var. Bunlardan kimse bahsetmiyor bize neden?

20 yıllık evliyim bunca yılda bir çok iş yerinde çalıştım, ticari denemeler yaptım, battım çıktım, dolandırıldım, ayağa kalktım, hayatımda ilk defa eşime artık tek maaşla ev geçindirmek imkansız hale geldi dedim. Kendimden utandım. Asgari ücretli ev geçindirenler var nasıl yapacaklar, ramazan alışverişi için markete gittik 1023 ₺ tuttu BİNYİRMİÜÇ TÜRK LİRASI , yani 1.023.000.000 TL altı sıfırı unutmadık daha, sadece sanal olarak gitti o sıfırlar, bu gün yaşadığımız en büyük sorun, bütün problemleri görmezden gelip üzerini örtmekten kaynaklı. Ben o tarafa bakmıyorum diyen bakan gördük, yenisi de evlere şenlik. Yabancı yatırımcı gelsin, bürokrasiyi alaşağı ederiz dedi. Gerçekten dedi maalesef. Ben yatırımcı olsam 100 km bile yaklaşmam buraya, kural yok, yasa yok, güven yok, birilerinin iki dudağının arasına paramı teslim etmem. Ne dedik zenginden yana yasalar var dedik. Kur korumalı hesaplar için bizim kasamızdan kaç para çıkacak, zengin zarar etmesin diye fakir daha fakir olacak, işe yaracak mı, döviz düştü mü, düşecek mi, ne zaman? Ne zaman gün yüzü görecek bu vatanın evlatları? Ne zaman huzurlu olacak, yarın kaygısı duymayacak? Sınırlarımız kevgir gibi elini kolunu sallayan giriyor kolluk kuvvetleri ne yapıyor? Geldikleri sınırda kimse yok, çıkmaya çalıştıkları sınırlarda tek tek toplanıyorlar, neden? Neden içeri girmelerine engel olmuyorsunuz? Bakıyorum görüntülere bir tane çocuk, kadın yok. Neden geliyorlar buraya bunlar mülteci değil, sığınmacı değil, kaçak iş gücü adını koyun bunun artık. Bu ülkenin gençlerine dayattınız bir beyaz yakalı hikayesi, harcadınız gençliği ve sanayi üreticilerini. Almanya Endüstri Meslek Liseleri ile Almanya oldu, unutmayın imam hatiplerle değil. Eğitim, adalet, sağlık, en temel kurallar hepsini unuttuk. Paralı eğitim nedir? Hakim karşısında zengin fakir ayrımı nedir? Sağlık sistemini övüp duruyorsunuz en yakın MR randevusu 6 ay sonraya, devlet hastanelerinde psikologlar en fazla 10 dakika ayırabiliyor hastalarına, özele gidin biz yeterince ilgilenemeyiz diyorlar. Haklılar millet devreleri yaktı artık yetişemezler. Ha bir de doktorlara giderseniz gidin dediler, sahip çıkmak yerine, özür bile dilemediler hazretleri.

 

Çok doluyum dostlar çok, hepsini yazsam üç gün sürer ama bir son vermem gerek yoksa sonu İstanbul’ batısında soğuk bir mekan var, tahmin edersiniz. Hepinizi sevgi, saygı ve hasretle selamlıyorum, her şeye rağmen güzel günler göreceğiz inanıyorum. Ve bekliyorum sabırla, bu ülke ve

insanlarımız bunları hak etmiyor, kişi başı milli gelirde kolayca elli, yüz bin doları görebilecek kapasiteye sahibiz. İmkanlarımız var, kullanmayı bilirsek, üretirsek, üreticiye gerçekten destek olursak başarırız, imkansız değil sadece zor, zoru kolaylamak bizim kanımızda var. İnanın, isteyin, düşünün, okuyun, araştırın, anlatın, emek verin, gerisi gelecek ve gelecek hiç olmadığı kadar güzel olacak. Gene çenem düştü kalın sağlıcakla, esenlikler dilerim.

 

 

Bizi Paylaşır Mısın?
resmin alt tagı

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.