Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu: Bu Planın İçinde “Halk Yok” “Halkın Menfaati Yok” dedi. - İstanbul'un Gazetesi

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu: Bu Planın İçinde “Halk Yok” “Halkın Menfaati Yok” dedi.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu: Bu Planın İçinde “Halk Yok” “Halkın Menfaati Yok” dedi.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu: Bu Planın İçinde “Halk Yok” “Halkın Menfaati Yok” dedi.
Son Güncelleme: Whatsapp
banner
Bizi Paylaşır Mısın?

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu: Bu Planın İçinde “Halk Yok” “Halkın Menfaati Yok” dedi.

BU PLAN BAKIRKÖYLÜYÜ CEZALANDIRMAKTIR

 

Bakırköy Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Meclis gündeminde İBB Meclisindeki Bakırköy’le ilgili 1/5000’lik Bölgesel İmar Planı Değişikliği vardı.

Bakırköy Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısında konuşan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu: Bu Planın İçinde “Halk Yok” “Halkın Menfaati Yok” dedi.

 

Bakırköy’de Kentsel Dönüşüme siyaset üstü bir yaklaşımla değinilmesi gerektiğini ve aslında yıllardır bu konunun tüm siyasi partilerin hem gündeminde hem seçim vaatlerinde yer aldığını belirterek konuşmasına başlayan Başkan Dr. Bülent Kerimoğlu: “Göreve geldiğimiz 2014 yılından bu yana en büyük önceliğimiz olan ve çözümü için her türlü kurumla uğraşı verdiğimiz, görüş ve fikir aldığımız, meclisimizden oy birliği ile geçirdiğimiz Kentsel Dönüşüm planları; bir gecede, bizim bilgimiz dışında planlar yapılarak, değişiklik hakkında hiçbir bilgimiz olmadan önümüze getirildi.” dedi.

Kerimoğlu konuşmasına şöyle devam etti: AKP’li ilçe yöneticileri, bizlerin bölge planlarına itirazımızı; 1 kat artışı nedeniyle değil sadece bir parsel üzerinden bir itirazda bulunduğumuzu söylediler. Buradan planların tamamına neden itiraz ettiğimizi kamuoyunu bir kez daha aydınlatmak istiyoruz. Halkımıza birlikte söz verdiğimiz, ortak akılla geliştirdiğimiz, yine bu meclisten oy birliğiyle geçirdiğimiz 1 kat ilave imar artışını, bölge planlarında bulamadığımız için, içerisinde halkın menfaatini gözetecek bir şey bulamadığımız için itiraz ettik. Bizim sözümüz: Katında, Konumunda, Yerinde ve Yurttaşların cebinden para çıkmadan Bakırköy halkının beklentileri doğrultusunda 7 mahallenin tamamı için ilave 1 kat artışıydı. 1/5000’lik Bölgesel İmar Planı içinde halk yok, halkın menfaati yok ve halka söz verdiğimiz 1 kat ilave imar artışı yok.

Yapılmak İstenen “Sizi Cezalandırdık” Planıdır

Bir apartmanda kırk yıllık komşu olan 10 daire bir araya gelip kentsel dönüşü gerçekleştiremiyorken 4-5 bina bir araya gelerek plan yapıp binalarını yenileyecekler. Yapılmak istenen sadece “Oldu Bitti” “Biz Yaptık, Sizi Cezalandırdık” planıdır. Pratikte uygulanamaz olan bu plan değişikliği: bırakın Bakırköy Belediyesince, STK’ların, Yurttaşların, Muhtarların ve vicdan sahibi eşitlik ilkesini savunan hiçbir kimse tarafından kabul edilemez.

Bölge planlarının tamamına itirazın bir diğer önemli nedeninin ise bir AVM ile ilgili olduğunu söyleyen Kerimoğlu: “2016 yılında 250 bin m2 olarak yapılan ve aslında imar izni 160 bin m2 olan “Marmara Forum AVM”nin bir protokol yapılarak yasallaştırma yapılma çalışması sonucu hem imar kanuna hem ahlaka aykırı bir durum ortaya çıkarılmış. Meclis grubumuzla yaptığımız görüşmeler sonucunda dava yoluna gittik ve davayı da kazandık. Şimdi ise bölge planı yapılıyor adı altında, yaklaşık 5 Milyar TL’lik 250 bin m2’lik söz konusu AVM’yi bu planların içine dâhil ederek yeniden yasalaştırmaya çalışıyorlar.” dedi.

Bir parsel üzerine itiraz ediliyor algısı ile halkın yanlış bilgilendirildiğinin altını çizen Kerimoğlu, Bakırköylünün yararına hiçbir değişikliğin olmadığı söz konusu bölge planlarına Bakırköy Belediyesi olarak tüm imkanlarıyla itiraz edeceklerini belirterek sözlerini tamamladı.

 

 

Bizi Paylaşır Mısın?
banner
banner

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.