BEŞİKTAŞ’TA, DÜNYA İLK YARDIM GÜNÜ İÇİN FARKINDALIK ÇALIŞMASI - Ailenizin Gazetesi
banner

BEŞİKTAŞ’TA, DÜNYA İLK YARDIM GÜNÜ İÇİN FARKINDALIK ÇALIŞMASI

BEŞİKTAŞ’TA DÜNYA İLK YARDIM GÜNÜ İÇİN FARKINDALIK ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ Beşiktaş Belediyesi ve Toplumsal Afet Platformu tarafından ‘Dünya İlk Yardım Günü’ kapsamında Ortaköy sahilde farkındalık yaratmak ve toplumu bu konuda bilinçlendirmek..

Son Güncelleme: Whatsapp
banner
Bizi Paylaşır Mısın?

BEŞİKTAŞ’TA DÜNYA İLK YARDIM GÜNÜ İÇİN FARKINDALIK ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Beşiktaş Belediyesi ve Toplumsal Afet Platformu tarafından ‘Dünya İlk Yardım Günü’ kapsamında Ortaköy sahilde farkındalık yaratmak ve toplumu bu konuda bilinçlendirmek için etkinlik düzenlendi. İlk yardım eğitmenleri kalp masajı ve acil müdahale anında yapılması gerekenleri cansız mankenler üzerinde uygulamalı olarak vatandaşlara anlattı. Beşiktaş belediye Başkanı Rıza Akpolat, Toplumsal afet bilinci ve afet kültürünün oluşturulması noktasında verilen eğitimlerin sürdürülebilir olması konusundaki çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Beşiktaş Belediyesi ve Toplumsal Afet Platformu iş birliğiyle Dünya İlk Yardım Günü’ne dikkat çekmek için Ortaköy sahilde toplumsal bilinci artıran bir ilk yardım eğitimi gerçekleştirildi.

Alanında uzman hekimler ile ilk yardım eğitmenleri kurulan istasyonlarda kalp masajı, yaralanmalarda ilk müdahale, Heimlich Manevrasını da içeren hayat kurtaran pek çok yöntemi cansız mankenler üzerinde gösterdi. Eğitime katılan vatandaşlar eğitmenlerin yanında uygulamalı olarak cansız mankenler üzerinde ilk yardımın nasıl yapılması gerektiği konusunda önemli bilgiler aldı.

Uzman ekipler, yetişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde kalp masajının nasıl yapılması gerektiğini ve toplumda doğru bilinen yanlışların neler olduğunu da anlattı. Eğitim sonrası katılımcılara katılım belgesi verildi.

‘’Dünyada her 5 saniye de bir insanın ilk yardıma ihtiyacı var‘’

Toplumsal Afet Platformu Genel Başkanı Rezzak Elazat, dünyada her beş saniyede bir insanın ilk yardıma ihtiyaç duyduğunu belirterek yapılan etkinliğin önemini şu sözlerle dile getirdi:

‘’12 Eylül Dünya İlk Yardım Günü’nde, Beşiktaş Ortaköy’de Beşiktaş Belediyesi’nin desteğiyle birlikte özellikle afetlerde acil durumlarda ilk yardımın önemini belirtmek için buradayız. Etkinlikte alanda kurulan istasyonlarda sağlık personeli tarafından katılımcılara gruplar halinde CPR mankenleri ile kalp masajı uygulaması gösteriliyor ve ilk yardım bilgileri veriliyor. Burada vatandaşlara ilk yardımla ilgili olumlu ve olumsuz yaklaşımları anlatıldıktan sonra müdahale kısmında neler yapması gerektiği de uygulamalı olarak gösterilecek. Maalesef ülkemizde ilk yardım bilen insan sayısı çok az bununla ilgili çok büyük bir ihtiyacımız var. Özellikle beklenen İstanbul depreminde daha çok yardımcıya, kurtarıcıya ihtiyacımız var. Bununla ilgili de Beşiktaş Belediyesi ile bir başlangıç yapıyoruz. İlk yardım çok önemli mutlaka afetlere karşı acil durumlara karşı ilk yardım öğrenmemiz gerekiyor hemen başlayalım.’’

Beşiktaş Belediyesi Afet Yönetim Merkezi Sorumlusu Çetin Alp, Türkiye’deki iş kazaları, trafik kazaları ve ev kazalarına dikkat çekerek ilk yardımın bilinçli insanlar tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

Bizi Paylaşır Mısın?
banner

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.