Büyükada’da Salgın Alarmı”, “Büyükada’da Ölümcül Salgın”, “Büyükada’da Salgın İddiası”, “Kedilerde Salgın Alarmı” - Ailenizin Gazetesi
banner

Büyükada’da Salgın Alarmı”, “Büyükada’da Ölümcül Salgın”, “Büyükada’da Salgın İddiası”, “Kedilerde Salgın Alarmı”

Adalar belediyesi ziyaretimizde bizleri misafir eden Başkan Yardımcısı Engin Çelik ile sohbetimizde gündeme gelen yalan haberler ve yalan iddialara geldi. Özellikle son günlerde çıkan kedilerin ölümleri ile ilgili iddialar. Bu..

Büyükada’da Salgın Alarmı”, “Büyükada’da Ölümcül Salgın”, “Büyükada’da Salgın İddiası”, “Kedilerde Salgın Alarmı”
Son Güncelleme: Whatsapp
banner
Bizi Paylaşır Mısın?

Adalar belediyesi ziyaretimizde bizleri misafir eden Başkan Yardımcısı Engin Çelik ile sohbetimizde gündeme gelen yalan haberler ve yalan iddialara geldi. Özellikle son günlerde çıkan kedilerin ölümleri ile ilgili iddialar. Bu konu hakkında kamuoyu bilgilendirmesi yaptıklarını belirten Başkan Yardımcısı Engin Çelik bizlere bu metni verdi. İstanbul Gazetem tüm okuyucularına ve Başta Adalar olmak üzere İstanbul’daki tüm hayvan severlere duyurur.

 

ADALAR BELEDİYESİ BASIN AÇIKLAMASI

 

Büyükada’da Salgın Alarmı”, “Büyükada’da Ölümcül Salgın”, “Büyükada’da Salgın İddiası”, “Kedilerde Salgın Alarmı” vb. başlıklı haberler yayınlanmaktadır.

Haberlerde iddia edilen “Büyükada’da 700 kedinin öldüğü” bilgisi herhangi bir somut veriye dayanmamaktadır. Yayınlanan haberler sonrası kurumumuz kayıtlarında yapılan araştırma ve Adalar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile gerçekleştirilen görüşme neticesinde 700 kedi ölümü iddiasının gerçekliğiyle bağdaşacak herhangi bir veri olmadığı tespit edilmiştir.

Kedilerde olan Fip (feline infeksiyöz peritonit/kedi enfeksiyöz peritoniti) hastalığı viral bir hastalıktır ve insanlara bulaşmamaktadır. Yapılan araştırmalara göre; FİP pek çok diğer viral hastalıklarla kıyaslandığında yaygınlık açısından zayıf olsa da hastalık gösteren kediler açısından oldukça ölümcüldür.

Sonuç olarak; Kedi FİP vakalarında kurumumuz verilerinde belirgin bir artış olmamıştır. Hayvan sağlığını korumaya, bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla mücadeleye ve bu hususta her türlü tedbiri almaya yetkili kurum olan Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri de haberlerde iddia edilen sayıda kedi ölümlerinin sadece iddiadan ibaret olduğunu teyit etmektedirler.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

Bizi Paylaşır Mısın?
banner
banner

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.