Can Kuzgun "Titanik neden çıkarılmadı?" - İstanbul'un Gazetesi

Can Kuzgun “Titanik neden çıkarılmadı?”

Hayallerin gemisine bu kadar düşkün olmalarında ki sebep milyon dolarlık mücevher ve elmas gibi takıların olması.

Can Kuzgun “Titanik neden çıkarılmadı?”
Son Güncelleme: Whatsapp
banner
Bizi Paylaşır Mısın?

Titanik neden çıkarılmadı?

 

109 yıldır batmış gemi neden yüzeye çıkarılmadı? Sorusunun cevabını araştırdım.

 

1912 yılından beri aranan gemi bir türlü bulunamamış, dünyanın en büyük gemisinin koordinatlarına bir türlü ulaşılamamıştı. Hayallerin gemisine bu kadar düşkün olmalarında ki sebep milyon dolarlık mücevher ve elmas gibi takıların olması. 1.sınıf zengin yolcuların donmuş cesetlerinin üzerinde ve can havliyle filikalara binmesiyle odalarında unutmalarıyla sulara gömülmüştü.

1985 yılında sonunda ‘Tanrı bile batıramaz’ denilen gemi bulundu. Koordinatların bulunmasıyla birlikte define avcılarının da pasifik okyanusu artık uğrak bir yer oldu. Ve orada bulunan ayakkabılar bile binlerce Amerikan dolarına satıldı.

2012 de Titanik UNESCO tarafından koruma altına alındı. Titanik’in çok büyük olduğu için koruyacak bir yer olmaması ve her parçası kıymetli olduğu için her parçası birer tarihi eser ve milyon bazında satışa çıkarılabilir. Bu yüzden binlerce derinlikteki gemi alarmlarla kuşatıldı.

Yüzlerce kişiye mezar olan gemi, artık bundan sonra yüzeye çıkartılamayacak. Yapılan araştırmalara göre 20 yıl sonra gemiyi yiyen bakteri ise gemiyi tamamını yok edecek. İçinde ise Ömer Hayyam’ın 2 cilt eseri ve Mısır prensesinin tabutu o felaket gecede sulara gömüldüğü bilgiler arasında.

Can Kuzgun

Bizi Paylaşır Mısın?
banner
banner

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.