Ekrem İmamoğlu: “Türk halkının İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan refleksi inanç ve bağlılığın en önemli tezahürüdür‘’ - Ailenizin Gazetesi
banner

Ekrem İmamoğlu: “Türk halkının İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan refleksi inanç ve bağlılığın en önemli tezahürüdür‘’

Ekrem İmamoğlu: “Türk halkının İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan refleksi inanç ve bağlılığın en önemli tezahürüdür‘’   47 ülkenin üyesi olduğu Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin “İzleme Komitesi” Büyükçekmece..

Ekrem İmamoğlu: “Türk halkının İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan refleksi inanç ve bağlılığın en önemli tezahürüdür‘’
Son Güncelleme: Whatsapp
banner
Bizi Paylaşır Mısın?

Ekrem İmamoğlu: “Türk halkının İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan refleksi inanç ve bağlılığın en önemli tezahürüdür‘’

 

47 ülkenin üyesi olduğu Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin “İzleme Komitesi” Büyükçekmece Belediyesi’nin en sahipliğinde İstanbul’da toplandı.

İzleme Komitesi toplantısına, 47 ülkeden yerel ve bölgesel yöneticiler ile belediye başkanlarından oluşan 150 delege katıldı. İzleme Komitesi Başkanı Gudrun Mosler- Toernstroem başkanlığında gerçekleşen toplantının açılış konuşması İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapıldı.

“Halkımızın refleksi demokrat siyasetçilerin motivasyon kaynağıdır”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tarih boyunca dünyanın Avrupa’nın da kendine kılavuz edindiği insan onuruna saygı, çoğulcu demokrasi, özgürlük, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerlerin erozyona uğraması sonucunda yıkıcı trajedilerle karşılaştığını belirterek şöyle konuştu: “Değerlerinin yitirilmesi neticesinde yaşanılan trajediler tüm dünya çapında derin siyasi, ekonomik ve sosyal krizleri de ne yazık ki beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizin, savaşın doğurduğu insanlık dramı bu gerçekliğin en son tezahürü niteliğindedir ve bir an önce sona ermesi gerekmektedir. Son yıllarda söz konusu krizin yanı sıra Covid-19 salgını, küresel ekonomik kriz ve iklim krizi gibi küresel krizlerle de karşı karşıya gelmiş bulunmaktayız. Tüm dünya için önümüzdeki günlerin bizlere verdiği yeni roller ile yeniliğe ve gelişime doğru yol alacağımızı düşünüyorum. Bu anlamda hepimize düşen tarihin ısrarla gözler önüne serdiği gerçekliklerden ders almaktır. Evrensel değerlerin etrafında güçlü bir şekilde bir araya gelerek birlikteliğimizden doğacak olan dayanışmamızı kuvvetlendirecek adımları yine hep beraber atacağız. Bu bağlamda Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin yerel ve bölgesel demokrasiyi teşvik etme, yönetimi geliştirme ve güçlendirmeye yönelik çalışmalarını son derece kıymetli bulduğumu ifade etmeliyim. Değerli konuklar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilk günden bugüne hemşerilerimizin hayatına her alanda etki edecek adil, eşitlikçi, özgürlükçü ve katılımcı bir şehir için cesur çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehrimizde demokrasi, eşitlik, insan hakları ve adalet hayatımızın her alanına sirayet edene kadar çalışmalarımızı da sürdürmeye devam edeceğiz. Günümüzde zaman zaman söz konusu değerlerin tahrip edildiğine şahit olsak da, Türk halkının bu değerlere olan inancı ve bağlığı birçok olayda kendisini göstermiştir. Halkımızın bu refleksi biz demokrat siyasetçilerin de en büyük motivasyon kaynağı ve aynı zamanda demokrasinin de teminatıdır. Bu durumu örneklendirebilecek yakın zamanda gerçekleşen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. O da Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin önderliğinde İstanbul’da imzalanan kadına yönelik her türlü şiddet ve mücadelede devletlerin yükümlülüklerini belirleyen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararıdır. Kavramın içerisinde İstanbul kelimesinin bulunmasından gurur duyduğum İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme sürecinin işleyişi bir yana dursun içerik anlamında böylesine önemli bir sözleşmenin üzerinde olumsuz algı oluşturması ayrıca da düşündürücüdür. Ancak tüm bunlara rağmen Türk halkının İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan toplumsal refleksi her kesimden bütün insanlarının bu değerli refleksi size bahsetmiş olduğum inanç ve bağlılığın en önemli tezahürlerinden birisidir.‘’

 

 

Bizi Paylaşır Mısın?
banner
banner

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.